مشهد » مکان های دیدنی مشهد » عکس های زیبا از باغ گیاه‌ شناسی مشهد

عکس های زیبا از باغ گیاه‌ شناسی مشهد

باغ گیاه‌ شناسی مشهد,آدرس باغ گیاه‌ شناسی مشهد

اگر اهل گل و گیاه هستید و به انها علاقه دارید ما به شما پیشنهاد می کنیم در زمان سفر به مشهد حتما از باغ گیاه‌ شناسی مشهد دیدن کنید. در این باغ زیبای گیاه شناسی بخش های مختلفی دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست و طراوت خاصی به روح و روان آدمی میدهد. در این مطلب از یک مشهد در مورد باغ گیاه‌ شناسی مشهد و قسمتهای مختلف آن مطالبی را برای شما منتشر کرده ایم.

در مورد باغ گیاه‌شناسی مشهد بیشتر بدانید

باغ گیاه‌شناسی مشهد دارای مساحت تقریبی ۲۵ هکتار و در غالب ۱۱ کلکسیون از ترکیب هنر معماری، معماری منظر و علم گیاه‌شناسی شکل گرفته است که در تاریخ ۲۲ خردادماه سال ۱۳۹۲ افتتاح شد. مدت زمان احداث مجموعه ۱/۵ سال و مبلغ اجرایی و فضای سبز معادل ۱۵ میلیارد تومان هزینه داشت. در این پروژه ۴۲ پیمانکار و ۴۵۰ نیروی کارگر مشارکت داشتند. مجموعه دارای ۴۴/۷۷۶ متر مربع چمن، ۱۴۹۵۰ اصله درخت و درختچه، ۱۲۳۰۰ متر مربع پرچین، ۲۵۲۵۲ متر مربع گل دائم، ۹۵۰۰ متر مربع گل فصل، ۶۸۲۰۰ متر مربع معبر است.


بلیت باغ گیاه شناسی مشهد,گل و گیاه باغ گیاه شناسی مشهد

کلکسیون گیاهان دارویی معطر در باغ گیاه شناسی در مشهد

این قطعه در زمینی به وسعت تقریبی یک و نیم هکتار در باغ گیاه‌شناسی مشهد راه‌اندازی شده و با جمع‌آوری حدود ۴۰۰ نمونه ژنتیکی، در حال حاضر حدود ۱۸۰ گونه گیاهی دارویی و معطر از ۶۰ راسته گیاهی در مجموعه مستقر شده است و از اهداف ویژه آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱. داشتن جنبه‌های آموزشی، تحقیقی برای رشته‌های علوم پزشکی، کشاورزی، تعلیم و ارتقای فرهنگ گیاه درمانی

۲. جنبه‌های کاربردی در فضای سبز شهری

۳. جمع‌آوری ژرم پلاسم گونه‌های داروئی و بررسی زمینه‌های کشت و تولید انبوه آن‌ها

باغ رز یکی دیگر از کلکسیون‌های این باغ در مساحت یک هکتار است که ۳۰ گونه در ۱۲۰ رقم گل رز را در معرض دید عموم قرار داده است.

دیگر کلکسیون این مجموعه باغ صخره‌ای است. این محل نیز دارای انواع گل و گیاهان پیازی، فصلی و صخره‌ای است.

باغ میوه نیز شبیه‌سازی شده از کوچه‌باغ‌های قدیمی ایران است. در آن ۱۴۰ رقم درخت میوه و ۳۰ گونه درخت غیرمثمر مانند نارون کاشته شده است.

کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی یکی از بخش‌های مهم است و به‌ عنوان بستر اولیه کاشت و ذخیره‌گاه عناصر گیاهی وارد شده به باغ محسوب می‌شد. در این بخش بیش از ۴۰ گونه و رقم زینتی یا تحقیقی در حال تکثیر است.


باغ گیاه شناسی مشهد,آدرس باغ گیاه شناسی مشهد

جشنواره دائمی گلهای داوودی در باغ گیاه‌شناسی مشهد

این مکان در فضایی به مساحت یک هکتار با طراحی منظر مناسب ایجاد گردیده است. در این مکان تاکنون ۷۰۰ نمونه ژنتیکی از گل داوودی از سراسر ایران جمع‌آوری شده که بیانگر پتانسیل ژنتیکی بالای این گیاه در کشور است. این جشنواره هر ساله در پائیز برگزار می‌شود.

گیاه داوودی با نام علمی Chrysanthemum spp، به خانواده Asteraceae تعلق دارد و خاستگاه این گیاه شرق آسیا خصوصا چین است. امروزه تنوع فوق‌العاده در رنگ، شکل و ارتفاع گیاه باعث شده تا داوودی از مهم‌ترین گلهای زینتی محسوب شود. این گیاه دگرگشن بوده و یکی از مهم‌ترین گل‌های دنیاست که دارای بیش از ۲۰۰ گونه است و به صورت شاخه بریده و گلدانی عرضه می‌شود. گونه داوودی دارای ارقام یک ساله و چند ساله، کم‌پر و پرپر را شامل می‌شود و در طراحی فضای سبز به عنوان گیاهی دائمی استفاده می‌شود. اوج گلدهی این گونه در پائیز و زمستان بوده و در شرایط روز کوتاه گل می‌دهد.

گل داوودی، گیاه دارویی محسوب می‌شود به طوری که از گل‌های خشک آن در درمان سرماخوردگی، تقویت قوه بینایی و افزایش تمرکز استفاده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده سرگل‌های این گیاه به‌ عنوان چای سنتی در چین، همچنین به عنوان حشره‌کش مورد استفاده قرار می‌گیرد.


راه‌های دسترسی  و آدرس باغ گیاه شناسی مشهد

آدرس: مشهد، بلوار جمهوری، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر، باغ گیاه‌شناسی مشهد (شما می‌توانید با کلیک روی راه‌های دسترسی، آدرس آن را روی نقشه مشاهده کنید.)


عکس های باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه‌ شناسی مشهد,آدرس باغ گیاه‌ شناسی مشهد

بلیت باغ گیاه شناسی مشهد,گل و گیاه باغ گیاه شناسی مشهد


پارک طبیعی هفت حوض مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد

سد کارده مشهد

امتیاز 4.78 ( 9 رای )
برچسب ها :

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی ♥

Copyright 1Mashhad.ir © 2017 - Allrights Reserved