مشهد » مکان های دیدنی مشهد » جاذبه های گردشگری غار مغان مشهد

جاذبه های گردشگری غار مغان مشهد

زیبایی های غار مغان,جاذبه های غار مغان

برای هر منطقه ای از ایران جاذبه های زیادی وجود دارد که برخی از آنها جزو جاذبه های تاریخی محسوب می شود و برخی هم جزو جاذبه های تاریخی. در سفر به مشهد هم شما می توانید که از جاذبه های تاریخی مشهد دیدن کنید. از جمله این زیبایی ها می توان به غار مغان مشهد اشاره کرد که در این مطلب از یک مشهد هم عکس های غار مغان و جزییاتی درباره این غار را منتشر کرده ایم.

درباره زیبایی های غار مغان

روستای مغان در عرض جغرافیایی ۳۴ و۸و۳۶وطول جغرافیای ۸۲و۲۲و۵۹ ارتفاع ۱۷۶۸مترازسطح دریا و درفاصله ۲۸کیلومتری جنوب غربی مشهدقراردارد۰ برای رسیدن به این روستا به ترتیب بایدازمشهد-انتهای شهرک سیدی –خلج- گردنه ی خلج-کال شلگرد-روستای اردمه- روستای خانرود گذشت، تایک کیلومتربعدازکال شلگرد جاده اسفالت یعنی ۹کیلومتر جاده اسفالت است ومابقی جاده خاکی می باشد۰از روستای مغان پس از گذشتن از گوچه های ده با فاصله دو کیلو متر به چشمه ی می رسیم که محل اطراق و ابتدای پیاده روی به سمت غار می باشد.

غار در مختصات ۸و۷و۳۶عرض جغرافیایی و ۱۳و۲۲و۵۹ طول جغرافیایی قرار دارد وارتفاع ان از سطح دریا ۲۱۵۷متر می باشد این غار دارای دو دهانه می باشد یکی رو به شمال به ابعاد ۶متر در ۲متر و دیگری رو به شرق به ابعاد ۵/۱۲در ۳متر است تا حدود ۵۰ متر فضای داخل غار روشن است عرض ورودی در ابتدا ۱۹ متر و ارتفاع آن در شروع ۴ و تا ۱۲ متر ادامه دارد در بعضی از نواحی از سقف غار آب می چکد در فاصله ۱۱۰ متری به استلاکمیت دو قلو می رسیم در فاصله ۱۲۰متری از ابتدای غار با تنگه ای به عرض ۴ متر مواجه می شویم رو به سمت غرب به ابتدای تالار دوم می رسیم تالار اول با طول ۲۴۶ متر و عرض بین ۱۱تا ۳۳متر وارتفاع حدود ۹ متر بزرگترین تالار در بین غارهای استان می باشد.


روستای غار مغان,جاذبه های تاریخی غار مغان

تالار دوم به طول ۲۹ متر و عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۷متر می باشد . بعد از یک سر بالایی به دو حفره غربی و جنوب غربی به طول ۱۹ متر می رسیم که هر دو به تالار سوم منتهی می شود که البته مسیر غربی بهتر و ساده تر است . تالار سوم ۱۲ متر طول ، ۷متر عرض و ۶ متر ارتفاع دارد . در مقابلمان یک صخره ۵متری و یک راه گربه رو در سمت راست دیده می شود. برای عبور از این قسمت نیاز به طناب و حمایت همراهان داریم.

بعد از عبور از این قسمت به تالار چهارم می رسیم این تالار از طول ۲۳ متر ، عرض ۸متر و ارتفاع ۶متر بر خوردار است . پس از طی حدود ۲۳ متر به دو راهی شرقی و غربی می رسیم که طول هر کدام ۱۷ متر است که پس از عبور از آن به یک تالار زیبا خواهیم رسید . که داخل آن یک برکه به عمق ۲۰ تا ۴۰ سانتی مترو ابعاد ۵×۴ متر می باشد . که البته آب ان غابل شرب نمی باشد.


تصاویر غار مغان,بازدید از غار مغان

زمان لازم برای پیمایش غار مغان ۲ تا ۵/۲ ساعت طول می کشد برای رسیدن به دهانه غار از روستا ۵/۱ ساعت وقت لازم است و برگشت هم حدود یک ساعت به طول می انجامد بازدید کنندگان این غار لازم است کفش و لباس مناسب ، چراغ قوه ، آب شرب به همراه داشته باشند و حتما یک راهنمای متخصص آنها را هدایت کند .

غار مغان مشهد در اثر انحلال طبقات متوسط تا ضخیم سنگ اهک وسنگ اهک دو لومتی به رنگ خاکستری یره مربوط به تشکیلا تاهکی بهرام ( دونو نین فوقاتی ،عمر غاربین۳۰تا۴۰میلیون سال)می باشد. این طبقات دارای لامیناسیون(لایه های)ظریفی هستند و فسیلهای(سنگواره)تنتاکولیتس، بقایای براکبویودها وکرینوئیدها در آنها به وفور دیده می شود این طبقات آهکی به علت مقاومت بالایشان خط الراس ارتفاعات منطقه را تشکیل می دهند . چندين چاه درون غار است که بايد با احتياط کامل از آن‌ها عبور کرد.

عمق يکي از اين چاه‌ها که راه شعبة ديگر غار مي‌باشد، ۲۵ متر است. چون از ديواره‌اي که بالاي چاه قرار دارد، بگذريم و از پرتگاهي تنگ که ۳۵ سانتي‌متر است عبور کنيم، به محوطة وسيعي مي‌رسيم که برکة آبي در آن مشاهده مي‌شود. از برکه که رد شديم به محوطة کوچکي مي‌رسيم که به چند شعبة فرعي تقسيم مي‌شود و آخرين نقطة غار است. وجود چاه‌ها، اين غار را به سه طبقه تقسيم کرده است. اين غار در مرداد ماه ۱۳۲۴ توسط ۷۰ نفر از کوهنوردان مشهد کشف شد و دومين کاروان کوهنوردان، در سال ۱۳۲۶ از آن ديدن کردند.


عکسهای غار مغان مشهد 

روستای غار مغان,جاذبه های تاریخی غار مغان

تصاویر زیبای غار مغان

تصاویر غار مغان,بازدید از غار مغان

زیبایی های غار مغان,جاذبه های غار مغان


آدرس غار مغان در مشهد

پارک کوهسنگی در مشهد

پارک ملت شهر مشهد

معرفی آرامگاه فردوسی

پارک وکیل آباد شهر مشهد

برچسب ها :

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی ♥

Copyright 1Mashhad.ir © 2017 - Allrights Reserved