مشهد » مکان های دیدنی مشهد » عکس های باغ خونی مشهد + تاریخچه

عکس های باغ خونی مشهد + تاریخچه

آدرس باغ خونی مشهد,تاریخچه باغ خونی مشهد

علاقه مندان به بازدید از آثار تاریخی مشهد می توانند در زمان سفر به این شهر مذهبی از باغ خونی در مشهد دیدن کنند. این مکان دارای قدمت طولانی است و بسیار زیبا است و پیشنهاد می کنیم برای یک بار هم که شده از این بنای تاریخی دیدن کنید. ما در این مطلب از یک مشهد برای شما در مورد این مکان که یکی از جاذبه های تاریخی مشهد به شمار می رود مطالب و عکسهایی را گرداوری و منتشر کرده ایم.


مجموعه تاریخی باغ خونی در مشهد

مجموعه باغ خونی مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان عنصری واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۲۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در اوایل قاجاریه، در بخش جنوبی خارج از حصارهای شهر مشهد نمادی از باغ ایرانی با وسعت ۵/۶ هکتار ساخته شد که به باغ خونی یا به واسطه وجود چشمه‌ای در آن به باغ چشمه موسوم گردیده است. این باغ دارای سه عمارت مستقل بوده که دو ساختمان آن تخریب شده است. بنا بر روایات تاریخی در سال ۱۳۳۰ شمسی ۱۹۱۲ میلادی از این باغ مسجد گوهرشاد را به توپ بستند. این مکان امروزه در ضلع شمال شرقی میدان بسیج (در محدوده خیابان عنصری) واقع است.


در مورد قدمت باغ خونی مشهد

امروزه شهر مشهد با اینکه کمبود فضای سبزدارد، اما در گذشته های نه چندان دور چنین نبود و در گذر از صد سال اخیر رفته رفته به جای باغات سرسبزو مصفا، ساختمان های سیمانی جایگزین شدند و دیگر جایی برای نفس کشیدن باقی نماند.از آن همه باغ در داخل و اطراف شهر مشهد تنها چند باغ ویژه و مهم به جای مانده که همه کم و بیش آن هارا میشناسیم .

ولی باغ دیگری نیز در جایی از این شهر همچنان به چشم می خورد که در حال حاضر نامی مهجور دارد؛ باغی که تا به امروز پابرجا مانده، اما در حصار سیم های خاردار رو به نابودی میرود!یکی از باغات صد ساله مشهد است که این روزها به سختی نفس می کشد باغ خونی است.
باغ خونی در فاصله ۵۰۰ متری از حرم مطهر درحد فاصل میدان بیت المقدس (فلکه آب) و میدان بسیج (فلکه برق یا فلکه گل خطمی) ودر انتهای خیابان عنصری ۹ قرارگرفته است.


باغ خونی در مشهد,باغ خونی شهر مشهد

باغی که در زمان قاجار احداث شد و ظاهرا مالک شخصی آن فردی به نام «حاج محمد مهدی تاجر قندهاری» بود.از قولی دیگر، آن را عمارتی دولتی میداند که در زمان اقتدار کلنل محمد تقی خان پسیان از آن به عنوان مرکز ژاندارمری استفاده می شد.
دولت وقت در پی طلب روس ها اقدام به حرکتی می کند که به موجب آن باغ ۶ هکتاری به روس ها تعلق می گیرد، اما با استناد به قانون منع واگذاری ملک به اتباع بیگانه، این اتفاق ناشدنی می نماید و تنها باغ به اجاره داده می شود.


باغ خونی مدتی به عنوان کنسولگری روسیه در مشهد و سپس مدتی به نام دفتر بازرگانی دولت روسیه، در اختیار روس ها قرار گرفت. سرانجام با فروپاشی کمونیسم، روس ها در سال ۱۳۶۹ شمسی باغ را برای همیشه ترک کردند.
اولین سند باغ در سال ۱۳۱۷ شمسی به نام اداره مالیه زده شده است که در سال های پس از انقلاب به بانک کشاورزی تعلق می گیرد. بعد از آن نیز این باغ به نیروی انتظامی تعلق می گیرد.
جالب اینکه برای وجه تسمیه باغ دو روایت وجود دارد که با رد یکی، دیگری قوت بیشتری میگیرد.عده ای بر این باورند که در حادثه به توپ بستن حرم رضوی، روس ها اجساد زائران حضرت را به این باغ منتقل و دفن کردند و از آن زمان به بعد این باغ به باغ خونی شهرت یافت.

ولی باغ مذبور بیشتر به باغ روس ها معروف بوده وبا توجه به اسناد تاریخی، در زمان ناصرالدین شاه از این باغ تحت عنوان باغ خونی نام برده شده است که به موجب آن روایت اول رد می گردد.
طبق نظر تاریخ شناس برجسته مشهدی، استاد سیدی، نام خون، خین، خونیک و خانیک تلفظ های مختلف واژه ای پهلوی به معنای چشمه است و احتمالا وجود چشمه ای در این باغ، این نام را به وجود می آور د واین نظریه بر اساس دلایل موجود صحیح تر به نظر می رسد.


عکس های باغ خونی در مشهد

باغ خونی در مشهد باغ خونی در مشهد  باغ خونی در مشهد بنای تاریخی باغ خونی مشهد


باغ ملی مشهد

باغ وحش وکیل‌ آباد در مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد

امتیاز 4.50 ( 14 رای )
برچسب ها :

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی ♥

Copyright 1Mashhad.ir © 2017 - Allrights Reserved