مشهد » مکان های دیدنی مشهد » میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد

عکس میل اخنگان , میل اخنگان مشهد , برج اخنجان شهر مشهد

کشور ایران با قدمت طولانی که دارد پر از بناهای قدیمی و زیبا می باشد. شهر مشهد نیز از این قاعده مستثنی نیست و این شهر نیز دارای مکان های دیدنی و گردشگری زیادی می باشد که ما امروز به معرفی میل اخنگان مشهد خواهیم پرداخت.

میل اخنگان

برج یا میل اخنگان بنایی آجری است که در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد مجاور روستایی به همین نام در کناره جاده توس به پاژ ( آرامگاه فردوسی ) قرار دارد. طرح معماری میل به دوره تیموری و قرن نهم هجری منتسب است. این برج، مقبره‌ای به ارتفاع ۱۷ متر است که روی سکوی مدوری با هشت نیم ضلعی قرار گرفته‌است و نمای خارجی آن علاوه بر دارا بودن شکل مدور با ۸ نیم ستون الحاقی تزئین شده‌است. بر راس بنا گنبدی از نوع مخروطی قرار گرفته که با کاشی‌های لاجوردی و فیروزه‌ای در نوارهای افقی تزئین شده است.

علی رغم اینکه هویت مدفون در این بنا مشخص نیست برخی از منابع آن را ساخته‌ای بر فراز مدفن دختر هندی می‌دانند که در راه زیارت دار فانی را وداع گفته است. اما سازمان میراث فرهنگی آنرا مقبره گوهر تاج آغا خواهر گوهرشاد تیموری می‌داند. برخی معتقدند میل اخنگان از جمله گورهای سردابه شکل دستجمعی که در مجاورت مکان‌های متبرک و گورستان‌های عمومی ساخته می‌شده و گور مسافران متشخص تا زمان انتقال، بوده است.

بنای میل اخنگان مشهد روی سکوی کوتاه ۸ گوشی قرار گرفته و ساقه استوانه‌ای آن ۷/۱۳ متر ارتفاع دارد و کلاهکی عرقچینی به بلندی ۲/۴ روی آن قراردارد. ساقه میل از درون ۸ گوش و از بیرون استوانه‌ای با ۸ نیم ستون الحاقی و تزئینی است. بنا از آجر ساخته شده و با قطعات کاشی به شکل‌های مستطیل، چند ضلعی و ستاره چلیپا با نقوش برجسته و متنوع به رنگ لاجوردی و فیروزه‌ای تزئین شده است. تاریخ ساخت بنا مشخص نیست اما شباهت زیادی به معماری مسجد جامع (۸۶۱ هجری) و بنای امیر چخماق یزد (۸۳۰هجری) دارد.

همچنین مشاهده کنید : آرامگاه خواجه مراد

عکس میل اخنگان , میل اخنگان مشهد , برج اخنجان شهر مشهد

میل اخنگان مشهد | معرفی و عکس برج اخنجان از بناهای شهر مشهد

امتیاز 4.55 ( 11 رای )
برچسب ها :

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی ♥

Copyright 1Mashhad.ir © 2017 - Allrights Reserved